A Drónpilóták Országos Egyesülete Facebook zárt csoportban (DOE Társalgó) és más FB csoportokban társaink visszajelzése alapján, felvetődtek az Egyesület szakmaiságával kapcsolatos kérdések. Annak érdekében, hogy a tagoknak és a bírálóknak legyen tárgyszerű alapjuk az egyes felvetések megítélésével kapcsolatban, az Egyesület nyilvános weboldalán közzétettük az elmúlt évek szakmai beszámolóit. https://doe.hu/egyesuletunkrol/
A szakmai beszámolók egybevetése mellett néhány, de nem elhanyagolható szempontra szeretnénk elhívni a figyelmet. Érkezett visszajelzés, hogy az Alapszabály rendelkezései nem felelnek meg a Ptk-nak az azonos tárgykörben hozott rendelkezéseivel Az eltérés azonban nem jogszabálysértő. A Ptk. a jogi személy létrehozásának szabadsága körében a közösségek autonómiáját azzal biztosította, hogy a jogi személyek a létesítő okiratukban eltérhetnek a Ptk rendelkezéseitől, ha a törvény nem fűzi az eltéréshez semmisség következményét. Az egyesületek vonatkozásában a Ptk. öt esetben ír elő semmisséget a Ptk. rendelkezéseitől való eltéréstől, azonban a napirendi pont kiegészítése és annak kezelése nem tartozik ezek körökbe.
Mindemellett megjegyezzük, hogy az Egyesület Alapszabályának a közgyűlés napirendi pontjainak kiegészítését tartalmazó rendelkezéseit a korábbi vezetés határozta meg, ez nem új keletű rendelkezés.
A jelenlegi Elnökség az Egyesületet több évnyi hányódást követően, legitimációs válsággal és működésképtelen állapotban vette át. Az Egyesület pénzeszközzel rendelkezett, azonban bankszámla feletti, valamint, képviseleti jogosultsággal rendelkező személlyel, azaz legitim vezetéssel nem. A korábbi Elnökség három jogász munkáját is igénybe vette, azonban a legitimációs hiányosságokat így sem sikerült megszüntetnie. A 2021. évi közgyűlésen az előzetes bemutatkozást és jelöltségét követően választott (jelenlegi) Elnökség, visszamenőleg rendezte az előző vezetés által 2 évig tartó rendezetlen képviseleti jogi viszonyait és az Egyesület legitimitását, törvényes működését helyreállította. A megújult vezetésbe részben alapító, részben új tagok kerültek be. Az új Elnökség választása során még a kieső jelölt is közel háromszor annyi szavazatot kapott, mint az előző vezetés elnöke 2018-ban.
Kritikaként jelent meg, hogy az Egyesület nem vesz részt hatékonyan a légiközlekedés szabályozásának előkészítésében. Ezzel szemben tényként említjük, hogy az Egyesület nem csak önállóan írt levelet az illetékes minisztériumoknak (ITM-TIM, majd ÉKM) a pilóta nélküli légijárművekkel kapcsolatos problémák figyelemfelhívása érdekében, hanem a vezetés aktívan vett részt a Magyarországi Drón Koalíció tevékenységében, ahol mind az akadálytérkép, mind a drónstratégia kialakításában a véleményünknek hangot adtunk. Részt vettünk a munkacsoportok tevékenységében, konferenciákon és a Hungarocontrol rendezvényein. Különösen az UTM jövőjével kapcsolatos munkacsoport ülésen fejtettünk ki aktív tevékenységet, amely az EU U-Space rendelet implementálásához kötődött. Többször tettünk eleget állami és társadalmi szervek meghívásának is, akik számára részben gyakorlati bemutatót, részben jogi tájékoztatót tartottunk. Ezekről a közösségi oldalainkon tájékoztattuk tagjainkat annak érdekében, hogy tevékenységünk átlátható és követhető legyen. Nem írható az Egyesület és Elnöksége terhére, hogy a légügyi szabályozás a koalíciós javaslatokat ezidáig nem valósította meg.
Elnökségünk ideje alatt megváltoztattuk a tagság struktúráját, mivel a belépés alapkövetelménye a tagoktól megkövetelt kompetencia vizsga, legalább az A1-A3 kategóriára. Egységesítettük a tagdíjat, így az üzleti vállalkozások a DOE kedvezményes kötelező légijármű felelősségbiztosítás megkötése esetén már olyan előnyhöz jutnak, amelynek mértéke jóval meghaladja a tagdíj összegét. Tagjainkat ösztönöztük az A/2 vizsga letételére, amelyre a tömeges vásárlás kedvezményével foglaltunk induló tanfolyam-helyeket. Fotó- és videópályázatot írtunk ki és nagy számban vettünk részt rendezvényeken is. Tudásmegosztás keretében szakmai előadásokat vásároltunk, amelybe a tagság online módon csatlakozhatott be.
Működésünkkel kapcsolatban a tagság részéről csak pozitív visszajelzések érkeztek. A vezetés visszahívásara irányuló javaslatot az Elnökség ezen okok miatt nem tartotta megalapozottnak. Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy egy új Elnökség választására a tagságnak a javasolt személyek és a programok ismeretében lehetne érdemi lehetősége, ilyen azonban nem került nyilvánosságra.
Az Elnökség a továbbiakban is szeretné folytatni a közösség érdekében kifejtett tevékenységét. Javaslatainkkal a pilóta nélküli légijárművekkel kapcsolatos jogszabályi rendelkezéseket egyszerűvé, áttekinthetővé, követhetővé kívánjuk tenni és azok kereteit tágítani próbáljuk. Folytatjuk a drónozást népszerűsítésére irányuló tevékenységünket és várjuk mindazon tagokat, akik ebbe a közösségbe bekapcsolódtak, vagy a jövőben be kívánnak kapcsolódni.
Ezeken túlmenően kiemelten fontos az Elnökség számára, hogy a drónos közösség megmaradjon ugyanannak az összetartó, egymást támogató és segítő emberek csoportjának, akik a modellezés korszakától kezdve a technika fejlődésén keresztül a mai lehetőségek világáig megmutatták, lehet a való világban és a virtuális térben is nyitottan, szabadon és emberi módon megosztani tudást, eredményeket, élményeket, lehet kérdezni, tanácsot adni, véleményezni.
Mindenkinek bárányfelhős kék eget.
Legyen XXI. századi hobby-d, vagy megélhetésed forrása a drónozás!
Kelt Budapesten, 2024. április 23. napján
Az Elnökség