A „C” minősítésű drónokat már a távoli azonosítási funkcióval ellátva hozzák forgalomba. Az ilyen funkcióval nem rendelkező – korábban forgalomba hozott (legacy) drónokat az azonosítás érdekében RemoteID modullal kell ellátni, ha olyan műveletet hajtunk vége, ahol az azonosítás kötelező. A Direct Remote ID és a Broadcast Remote ID, más néven Standard Remote ID, valójában mind ugyanazt jelentik.
A modulok lehetnek önállóak, vagy nem önállóak, attól függően, hogy saját áramforrással és beépített antennával, vagy csatlakozóval ellátottak. Áruk elég széles skálán a 40 és a 350 USD sáv körül mozog. Bár az amerikai drónosoknak az azonosítási kötelezettségük 2023 szeptembere óta áll fenn, ott is problémaként merült fel a Broadcast modulok hiánya, így az azonosítási kötelezettség teljesítése kapcsán részben a bevezetési határidő eltolására került sor, részben hatósági tolerancia tanúsítására a követelmény érvényesítése kapcsán.
Nos, a hazai környezetben az ismert drónos értékesítési pontok (honlapjukat áttekintve) nem hemzsegnek a Broadcast modulokban, sőt … Ezért néztük meg, hogy az amerikai bevezetéskor mi volt a kínálat az olyan önálló modulok terén, amelyek átestek az FAA megfelelőségi vizsgálatán.
Önálló modulok
Az önálló modulok beépített antennákkal és ami még fontosabb, beépített áramforrásokkal rendelkeznek. A szerkezet egy kisméretű, tartós tokban helyezkedik el, amely lehetőséget nyújt arra, hogy a pilóta nélküli légijárműhöz lehessen kapcsolni. Működésükhöz be- és kikapcsolóval rendelkeznek, a legtöbbnek egyetlen LED-lámpája van, vagy néhány LED-lámpa jelzi a modul állapotát.
AeroPing
Az AeroPing modul az egyik legnagyobb modul, amelyet a 46 mm x 57 mm x 20 mm-es méretével kiemelkedik a mezőnyből. A méretéhez hasonlóan a súlya is magas a (38 g), amelyet a 8-14 órás üzemidő kompenzál.
BlueMark DB120 Beacon
A Bluemark Drone Beacon DB120 48 x 38 x 28 mm méretű és furcsa L alakú, ami viszont megnehezítheti a felszerelését. A súlya csak 25 gramm. Úgy tűnik, hogy ennek a modulnak a tokja 3D nyomtatással készült, amely a tartóssága iránt ébreszt kétségeket. Az akkumulátor élettartama 3-4 órára korlátozott.
Dronetag Mini
A Dronetag mint vállalat bebizonyította, hogy kiváló minőségű, jól megtervezett modulokat kínál szinte valamennyi drón számára. A hozzá kínált alkalmazások átgondoltak, széleskörű beállítási lehetőségekkel rendelkeznek. A modul hosszú élettartamú akkumulátorral van felszerelve, amely minden bizonnyal elegendő az egész napos repüléshez anélkül, hogy újra kellene tölteni. Az ára magasabb skálán van, azonban a cég kiváló és barátságos ügyfélszolgálatot tart fenn.
Zephyr Systems Drone Beacon
Ez a modul megegyezik a BlueMark modullal, azzal, hogy a többi alapmodulhoz képest nagyon túlárazott (305 USD). Korlátozott akkumulátorral rendelkezik, így azt a terepen kell feltölteni, ha a repülési idők együttes tartama meghaladja a 2-3 órát.
Uavionix PingRID
Az uAvionix PingRID körülbelül annyira felhasználóbarát, amennyire csak lehet. A dobozból kivéve azonnal használatra kész, minimális beállításra vagy integrációra van szükség.
Az uAvionix PingRID modul belső Li-ion 740mWh akkumulátorral rendelkezik, és töltésenként körülbelül kétórás üzemidőt biztosít, mérete 25.40 x 16.63 x.43.42mm, súlya 21 gramm.
DroneTag Beacon
A Dronetag Beacon messze a legkisebb a Remote ID modulok közül, mindössze 23.25mm x 36.8mm súlya 16 gramm. Ez az apró méret azt jelenti, hogy szinte bárhová felszerelhető. Az alacsony súlya miatt a 250 g alatt drónora a legkiválóbb önálló modul, azonban ezzel a felszereléssel a drón feltehetően már meghaladja a 250 grammos határt. 16 órás akkumulátor-élettartamot kínál.
Forrás és kép: droneblog.com (2023.08.01.)