KP index

Paris Air Show (54th)

A 115 éves múltra visszatekintő Paris Air Show a COVID19 miatti hosszabb szünet után június 19 és 25 között tartotta a repülés szerelmeseinek szóló bemutatóját. Bár a kiállítást a nagy utasszállítógépek és hordozórakéták uralták, a drónok után érdeklődők sem maradtak kielégületlenül. Bár említhetném a vertikális utasszállítók berobbanását, mégis két másik terméket emelnék ki a sok közül. Az egyik a vezetékes drón, a másik pedig egy harci drón. Jellemzőjük, hogy mindkettőt hadviselésre fejlesztették ki.

Atlas – a vezetékes drón

Az innovatív dróntechnológia jegyében mutatták be az Atlas vezetékes drónt, amelyet az Ivan Tolchinsky által alapított drón-startup fejlesztett ki. Ismertsége onnan származik, hogy ellenálló kis drónokkal látja el az ukrán erőket. Az AtlasTETHER rendszer lehetővé teszi a drón számára, hogy kapcsolatban maradjon egy földi vezérlővel, átalakított energiával látja el a drónt, és lehetővé teszi, hogy határozatlan ideig lebegjen. Az áramellátás normál konnektorból, generátorból vagy járműtöltőből táplálható.

Fontos, hogy a heveder kétirányú kommunikációt biztosít, így nincs szükség rádiókapcsolatra. A drón és a földi irányító nem bocsát ki rádiókibocsátást; Ezért kevésbé valószínű, hogy az elektronikus hadviselési rendszerek észreveszik és célba veszik őket. Ha a heveder áramellátása és kommunikációja veszélybe kerül, a drónt úgy programozzák, hogy biztonságosan landoljon az akkumulátorán.

Az Atlas azonban összefogott az Elistair francia céggel, amely „lekötött dróntársaságként” címkézi magát. Korábban 50 órás folyamatos repüléseket mutattak be kis elektromos drónjaikkal. Ennek a technológiának az alkalmazása az AtlasPRO drónban és harctéri érzékelőiben új dimenziót ad a hadviselésben való hasznosságuknak.

Kétségtelen, hogy az ukrán konfliktus azonosította az ilyen technológia szükségességét. A drónvezérelt tüzérségi tűz jelentősen javította az ukrán tüzérség pontosságát, de működésének fenntartása megerőltető. Mivel minden drón repülési ideje nagyjából húsz percre korlátozódik, a legénységnek folyamatosan cserélnie kell az elemeket.

 Aarok harci drón

A Párizsi Air Show nagy seregszemléje volt mindenféle formájú és méretű harci drónnak, amelyeket több fegyver, vagy robbanóanyag szállítására terveztek.

A francia Turgis and Gaillard nevű cég olyan drónt mutatott be, amelyet alkalmasnak tart arra, hogy az amerikai amerikai gyártású Reaper modelleket leváltsa.

Az 5,5 tonnás, a levegőben akár 24 órán át üzemelő Aarok drón pótolja a francia fegyveres erők kapacitási hiányosságait, mivel a legjobb rendszerekből sikerült összeállítani (radarok, rakéták, érzékelők). Mivel a fejlesztési költségek több mint 10 millió euróra rúgnak, a szériaterméknek olcsóbbnak kell lennie, mint a Reaper. Az Aarok nem tartalmaz amerikai alkatrészeket, elkerülve a nehézkesen beszerezhető exportengedélyeket. A közepes magasságú, hosszú távú (MALE) osztályba esve az Aarok megfigyelést végezhet, vagy 35 kilométerről (22 mérföld) két méteren (yardon) belül képes a célt eltalálni.

Forrás: siae .fr; simpleflying .com/paris-air-shaw-2023; techxplore .com)

       

115 éve

Neked ajánljuk ...