Az EU szabályai szerint 2024. január 1-től azon drónokkal, amelyekkel nem rendelkeznek C minősítéssel, nyílt kategóriában csak A1-A3 alkategóriában végezhetnek műveletet.
Az amerikai szabályozás 2023. szeptember 16-tól a drónok távoli azonosítás követelményét írja elő, de ezt kiváltja a drónoknak a Remote ID broadcast modullal történő felszerelése. A (Remote ID) távoli azonosítás a drónoknak az a képessége, hogy repülés közben azonosítási és helymeghatározási információkat nyújtanak, amelyeket más felek sugárzott jelen keresztül fogadhatnak. Így a szigorú európai szabályozáshoz képest az amerikai drónosok három módon végezhetnek műveletet:
1. Távoli azonosítással felszerelt szabványos drónnal, amely a drón és a vezérlő azonosító és helyadatait sugározza.
2. Szabványos drón felszerelése olyan Remote ID broadcast modullal. mely azonosító és helyadatokat sugároz a drónról és annak felszállási helyéről a Remote ID szabály követelményeinek megfelelően. A modul hozzákapcsolható/összeszerelhető a drónhoz drónhoz, hogy Remote ID képességekkel rendelkezzen.
3. Bármilyen drónnal végezhető művelet a Federal Aviation Administration (FAA – Szövetségi Légügyi Hivatal) által elismert területeken, amelyeket közösségi alapú szervezetek vagy oktatási intézmények szponzorálnak.
A szabályozás hatására a Remote ID broadcast modulok tavaly már elfogytak, azok hiánycikknek számítanak. Ezt észlelve az FAA a megfelelés határidejét 2024. március 16. napjáig meghosszabbította. Az FAA egyben közzétette a Remot ID képességgel rendelkező drónok listáját: uasdoc.faa.gov/listDocs amely kísértetiesen hasonlít a C minősítéssel rendelkező drónok listájára.
Forrás és kép: faa.gov/uas