KP index

Az MTOM és jelentősége

Az eu-s drónrendeletek szerint az MTOM (maximális felszállási tömeg) az UA-nak (drónnak) a gyártó vagy az összeszerelő által meghatározott maximális tömege a hasznos teherrel és az üzemanyaggal együtt, amely mellett az UA még üzemeltethető. A kötelező légijármű felelősségbiztosításról szóló EU rendelet és a magyar jogszabály is a biztosítási összeg határait a biztosítandó légijármű MTOM-jához igazítja.

Az MTOM-mal consumer drónoknál nincs is semmi probléma, az rendszerint megegyezik a drón tömegével. Mondjuk egy DJI Mini 4 PRO esetében 249 g. Aki az ilyen drónjára ráhelyez egy propvédőt, vagy a testre védőburkolatot, azzal a tömeget megnövelte és átlépte a 250 grammos határt. Ez egyrészt azért probléma, mert műveletek szempontjából már nem ugyanaz a kategória, és a biztosításnál megadott 249 grammos érték sem lesz valós. Arról nem beszélve, hogy ha a gyártó 249 g-ot adott meg a biztonságos műveletre alkalmas tömegnek, akkor egy meghibásodás akár a garancia elvesztésével is járhat, hiszen az üzembentartó a gyártó által megadott biztonságos tömeg fölött reptette a drónját.

Az amerikai szabályozás szerint 2023 szeptemberétől kötelező a drónok távoli azonosítási rendszerrel való felszerelése. A Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) 2024. március 16-ig adhat haladékot a Remote ID használatára. Ez azért lényeges, mert az EU is hasonló módon követi az amerikai szabályozást, csak kisebb időbeli eltéréssel. Akik ezen időt követően sem rendelkeznek beépített Remote ID rendszerrel, azoknak kiegészítő megoldással kell élniük. Ilyen lehet a Z-RID Broadcast Module, amely információkat sugároz a drónról, többek között az alábbi adatokról:

  • A drón azonosítója (sorozatszám és munkamenet-azonosító)
  • A vezérlőállomás koordinátái, valamint a geometriai magasság
  • A drón koordinátái, valamint a geometriai magasság
  • A drón sebessége
  • A drón helyzetforrásának kimenetének ideje
  • A drón vészhelyzeti állapota

A modul 35 gramm tömegű, amelyből láthatjuk, hogy a Mini gépek 249 grammos tömegét 250 gramm fölé növelik.

Az enterprise drónoknál maga a gyártó adja meg a drón MTOM értékét. DJI-nál például a weboldalán az adott géptípusnál a specs menüpont alatt hozza a Takeoffweight értéket. A DJI legújabb enterprise terméke a Matrice 350RTK önmagában 3770 gramm, azonban a gyártó az MTOM értéket 9200 grammban adja meg. Ezért szerelhetők fel rá ezen tömegig biztonságosan különféle távérzékelő és fotometriai berendezések. A 9200 grammos és a 3770 grammos drón biztosítási díja között minimális a különbség, azonban egy lehetséges káreseménynél a biztosító akár mentesülhet is a felelősség alól, ha a fedezet nem a valós MTOM-ra terjedt ki.

Neked ajánljuk ...